wtorek, 13 grudnia 2016

Krajobrazy Warmii i Mazur - dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe regionu


To była moja pierwsza wystawa, przygotowana w takiej formie. Wcześniej zdjęcia pokazywałem w antyramach. Ale przygotowując wystawę na Olsztyńskie Dni Nauki chciałem by była wykorzystana wielokrotnie. Antyramy są stosunkowo kłopotliwe w przewożeniu, m.in. przesuwają się zdjęcia. pomyślałem wiec o wydrukowaniu na twardej piance, z otworami ułatwiającymi zawieszenie. I po raz pierwszy zastosowałem QR Kody. Taka mała innowacja. Zdjęcia robiłem przy okazji badań terenowych. Premiera odbyła się we wrześniu 2104 roku, teraz ponownie będzie pokazana w trakcie Nocy Biologów 2017 w Olsztynie

Antropogeniczne krajobrazy Warmii i Mazur to interdyscyplinarne spojrzenie na dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe regionu. Krajobraz to nie tylko odczuwanie piękna i estetyka doznań, to także syntetyczne spojrzenie na ekosystemy i wielowiekowe oddziaływania antropogeniczne. Trwa Dekada Bioróżnorodności ONZ (2011-2020). Dlaczego różnorodność biologiczna jest tak ważna dla gospodarki i ochrony przyrody w skali lokalnej jak i globalnej? Jakie jest nasze regionalne dziedzictwo przyrodnicze?

Wystawa zdjęć i opisów wybranych roślin, grzybów i zwierząt Warmii i Mazur wraz z elementami etnografii oraz wykorzystania w dawnym i współczesnym ziołolecznictwie, gastronomii oraz perspektywy wykorzystania w biogospodarce. Wystawa zawiera wielkoformatowe wydruki zdjęć przyrodniczych Warmii i Mazur, krajobrazu rolnego, mozaiki siedlisk, stanowiących przykłady biogospodarki, wpisującej się w dawny krajobraz. Integralnym uzupełnieniem wystawy są internetowe wpisy na blogu, opisujące dokładniej wzajemne związki przyrody i kultury, z przykładami gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Na planszach wystawowym znajdują się kody QR, umożliwiające szybkie odwiedzenie opisowych stron internetowych, wraz ze zdjęciami i filmikami. Wystawa zawiera 10 wielkoformatowych wydruków ze zdjęciami roślin, grzybów i zwierząt oraz ekosystemów, krótkie opisy oraz QR Code (dla osób z mobilnym Internetem w smartfonach i tabletach), kierującymi do szerszych opisów znajdujących się w internecie.

Interaktywna wystawa pt. "Krajobrazy Warmii i Mazur - dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe regionu", po ekspozycji we wrześniu 2014 r. na Olsztyńskich Dniach Nauki 2014, ruszyła w teren. W formie objazdowej prezentowana była w różnych miejscach naszego regionu, m.in. w Mrągowie, w czasie Hotri Festiwalu, (29.09.2014, Gościniec Molo), następnie w dnia 6-9.10.2014 (Gościniec Molo), w plenerze na Darach Jesieni w Młodzieżowym Domu Kultury w Mrągowie (11.-17.10.2014), w Mrągowskim Ratuszu na koncercie zespołu Pro Musica Antiqua (18.10.2014), w Ostródzie (19, 10.2014, Agro Power), trafiła także na Śląsk, na Zamek Książ (5-9.listopada 2014) i do Dywit (2015). Teraz można oglądać w czasie Nocy Biologów (a także w formie ekspozycji stałej), Plac Łódzki 3, III piętro, hol Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska.

(Wystawa w Mrągowie, sztywny format umożliwił ekspozycję w nietypowych warunkach technicznych)
 więcej informacji:

więcej zdjęć:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz