niedziela, 30 listopada 2014

Nagrody

 

W ciągu wieloletniej pracy sporo się tych nagród nazbierało, dydaktycznych, naukowych, organizacyjnych, przyznawanych przez rodzimą uczelnię jak i przez podmioty zewnętrzne. Z kronikarskiego i archiwizacyjnego obowiązku uzupełniam ilustracje (bo bez papierowej podkładki nic obecnie nie jest ważne), licząc, że kiedyś dokładniej opiszę.







(Piersza naukowa nagroda, jaka otrzymałem. BYło to jeszcze w czasach studenckich. Otrzymałem za referat. Z nagrodą o charakterze prestiżowym powiązana była gratyfikacja chyba także częśc finansowa. I pieniadze i zewnętrzny sukces bardzo w czasach studencich cieszył).




 

 

Z wykładami po szkołach


Z różnymi wykładami, prelekacjami, odczytami bywam w szkołach (i nie tylko szkołach) naszego regionu. Jednym ze śladów są dyplomy i podziękowania. Ze względu na administracyjny obowiązek dokumentowania wszelkich takich działań, zacząłem zbierać i utwalać. Co prawda brakuje mi czasu na pełne udokumentowanie i archiwizację ale niech chociaż w taki sposób, pozostanie ślad i ułatwienie dla mnie. Ułatwienie w biurokratycznej działaności (niestety zabiera coraz wiecej czasu...).

Spotkania z bardzo zróznicowanym odbiorcą: dzici, młozież, czasem dorośli, sa bardzo pouczające i inspirujące. Ucżą kounikacji i dobierania formy do publiczności. Za każdym razem inaczej, więc trudno popaśc w rutyne i schematy.













wtorek, 11 listopada 2014

Gadające dachówki - innowacja w branży turystycznej

(Wystarczy smartfon lub tablet, by dachówka ujawniła rzeczywistosć rozszerzoną)
Najpierw pojawiły się kody QR na planszach wystawowych (wsytawa forograficzna). Potem powstała innowacja z "Gadającymi dachówkami". Droga do innowacji jest długa i naznaczona wieloma dyskusjami. Niby nic wielkiego, a skuteczne i mocno inspirujące są te Gadające dachówki. Arteterapia i turystyka przyrodnicza z wykorzystaniem mobilnego internetu. Więcej o narodzinach pomysłu.

Pomysł nabrał kształtów w ramach stażu (numer umowy o staż U.24/CIiTT.SIS2/PN/38/2014), jaki odbywam w małym przedsiębiorstwie (wrzesień 2014-luty2015). Staż odbywa się w ramach projektu pt. „Regionalny transfer wiedzy z nauki do biznesu – staże i szkolenia praktyczne naukowców w przedsiębiorstwach Warmii i Mazur”,współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego a koordynowanego przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM w Olsztynie. 

Dachówkowa innowacja dotyczy branży turystycznej. Mam nadzieję, że skorzysta z niej małe przedsiębiorstwo z naszego regionu. Duże firmy sobie poradzą - najtrudniej jest małym, także z wdrażaniem innowacji. 

Nasz region potencjalnie może rozwijać sie na bazie szeroko rozumianej turystyki. Barierą jest krótki sezon. Ale kulrura oraz przyroda może być atrakcyjna o kazdej porze roku. Wystraczy troche kreatywności i nieszablnowego myślenia. Oraz wspołpraca. Wtedy nawet małe i rozproszone przedsiębiorstwa mają szanse na rozwój.

Po każdym stażu w przedsiębiorstwie pojawia się w mojej głowie coś nowego. Czasem dojrzewa długo i czeka na sprzyjający moment, ale się pojawia i materializuje.