czwartek, 31 października 2024

Cykl "Jestem nauczycielem. Lubię to" na fanpage SBRP

Grafika z innego projektu SuperBelfrów, którego celem było przedstawienie członków grupy.
 

Okruchy z biografii i dydaktyki ukazały się w cyklu "Jestem nauczycielem. Lubię to" na fanpage SuperBelfrów RP (https://www.facebook.com/superbelfrzy).

1. Za co lubisz swoją pracę?

Za nieprzewidywalność(nie można się nudzić i popaść w rutynę) i kontakt z ludźmi. Mimo że jestem introwertykiem to dużą radość daje mi praca z młodymi ludźmi i ich ciekawością świata. I możliwość obserwowania jak się rozwijają. Edukacja jest ciągłym odkrywaniem zwłaszcza w czasach tak wielkich przemian technologicznych. Niedawno trzeba były odkrywać dydaktykę online teraz odkrywany dydaktykę z GenAI.

2. Co najbardziej lubisz w pracy w uczniami i uczennicami?

Na co dzień pracuję ze studentkami i studentami, z uczniami rzadziej. Najbardziej lubię odkrywanie nowych rzeczy. Odkrywanie razem. Bo zawsze jest coś nowego.

3. Momenty "wow" w Twojej pracy.

Gdy wymyślę jakieś nowe narzędzie edukacyjne, zaadoptowane do zajęć. Nowe dla mnie. I gdy udaje mi się trudne zagadnienie sprowadzić do prostej analogii lub znaleźć proste i uniwersalne wyjaśnienie , gdy udaje się znaleźć powiązania z pozoru odległymi procesami czy zjawiskami.

4. Z jakiego konkretnie osiągnięcia/projektu/ działania jesteś dumny?

Nie wiem, ciągle się zmienia. Nowe osiągniecia i projekty przesłaniają te stare. Bo przecież nie wchodzi się do tej samej wody w rzece. A trudno powiedzieć, że ta nowa woda jest lepsza od tej starej, która płynęła przed chwilą lub jeszcze wcześniej. Ciągle się cieszę z nowych osiągnięć, które zdarzają się między licznymi porażkami.


Do mini wywiadu załączone było krótkie BIO,

Dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, biolog, ekolog i entomolog zatrudniony w Katedrze Zoologii, na Wydziale Biologii i Biotechnologii, UWM w Olsztynie. Popularyzator nauki, felietonista i bloger. Z wykształcenia i powołania nauczyciel (absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie).

Doświadczenie dydaktyczne: wykłady i ćwiczenia dla studentów biologii i biotechnologii, pielęgniarstwa, mikrobiologii, pedagogiki wczesnej edukacji oraz na interdyscyplinarnym kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodniczego, zajęcia dla słuchaczy studiów podyplomowych związanych z kształceniem nauczycieli, wykłady dla dorosłych oraz słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku. Liczne wykłady i zajęcia praktyczne dla uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceum, w ramach projektów edukacyjnych oraz Uniwersytetu Dzieci. Inicjator i organizator olsztyńskiej kawiarni naukowej. Autor licznych artykułów dydaktycznych, broszur dla nauczycieli z zakresu edukacji ekologicznej i współautor podręcznika dla szkół.

W ostatnich latach intensywnie zajmuje się edukacją pozaformalną w różnorodnych formach. Organizator i koordynator Olsztyńskich Dni Nauki, pierwszej edycji w Olsztynie Europejskiej Nocy Naukowców, Nocy Biologów, Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Eksperymentuje z grywalizacją (gamifikacja), nauczaniem metodą projektu, notowaniem wizualnym (myślografia), kamishibai, grami dydaktycznymi oraz wykorzystaniem nowych technologii w edukacji pozaformalnej, w tym z generatywną sztuczną inteligencją.

Grafika z fanpage Superbelfrów. Cykl "Jestem nauczycielem."

Dr hab. Stanisław Czachorowski pracuje na co dzień ze studentami i studentkami. W pracy zachwyca go, gdy udaje mu się trudne zagadnienie sprowadzić do prostej analogii lub znaleźć proste i uniwersalne wyjaśnienie, a także gdy udaje się znaleźć powiązania z pozoru odległymi procesami czy zjawiskami.

O swoich osiągnięciach mówi:
„Nowe osiągnięcia i projekty przesłaniają te stare. Bo przecież nie wchodzi się do tej samej wody w rzece. A trudno powiedzieć, że ta nowa woda jest lepsza od tej starej, która płynęła przed chwilą lub jeszcze wcześniej. Ciągle się cieszę z nowych osiągnięć, które zdarzają się między licznymi porażkami.”

Dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, biolog, ekolog i entomolog zatrudniony w Katedrze Zoologii na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Popularyzator nauki, felietonista i bloger. Z wykształcenia i powołania nauczyciel (absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie). Zajmuje się edukacją pozaformalną w różnorodnych formach. Współautor podręczników szkolnych (biologia) oraz artykułów o tematyce edukacyjnej, organizator pikników naukowych m.in. Nocy Biologów. Poszukuje nowych metod dydaktycznych, pasujących do wyzwań współczesności.