Poster z konferencji PTEnt., 2023 r. |
Dawno temu, w ramach projektu, byłem na stażu w firmie poligraficznej. Wtedy nowością był poster drukowany na tkaninie. Łatwy w podróży, zwłaszcza lotniczej. Nie trzeba brać tuby. Ale już wtedy zastanawiałem się nad posterami epoki cyfrowej i internetu. Postawić monitor z klawiaturą? Drogie urządzenie, nie każdego organizatora byłoby stać na zorganizowanie takiej sesji posterowej.
Niebawem jednak pojawiło sie proste rozwiązanie w postaci QR Kodów. Całość przerzucona na widza a nie autora. Bo urządzenie czyli czytnik każdy nosi ze sobą, w postaci telefonu komórkowego. I już organizator sesji nie musi się martwić o przygotowanie zaplecza technicznego.
Na początku umieszczałem qr kody w tradycyjnych posterach drukowanych, by poszerzyć treść o zawartość dostępną w internecie. A dlaczego nie pójść na całość? Tak jak widać na zdjęciu. Qr kody, bo urządzenie do oglądania widz ma ze sobą - tablet czy smartfon. I problem rozwiązany. Krok po kroku. Po co wozić drukowane postery? Niektórzy organizatorzy drukują na miejscu, wystarczy przesłać plik i odebrać na miejscu. A może wystarczy przywieść tylko mały, wydrukowany poster w postaci jednego qr kodu? Takie rozwiązanie wypróbowałem w 2023 roku.
Dalsze poszukiwania nowej formuły sesji po sterowych to pokazywanie posterów na ekranach monitorów. Postery pojawiają się w pętli, dzięki czemu organizator może przygotować kilka monitorów. Krok dalej to wideoposter czyli nie jeden obraz statyczny lecz krótki filmik. Zupełnie inny rodzaj pokazywania treści, bardziej jako zachęta, zapowiedź czegoś więcej. Jakaś nowa forma prezentacji błyskawicznej. A to więcej może być w postaci treści internetowej.
Nieco wcześniej próbowałem s posterem w formie prezentacji na Gelial.ly (nieliniowe pokazywanie treści) lub jako kolekcja dodatkowych informacji na Wakelet.
Przykłady.
Wideo plakat https://www.facebook.com/reel/3262860367344107
Plakat na genially Hybrydowo czyli jak?
Plakaty na Wakelet:
- „Przełamując monotonię” – aktywizacja na wykładzie z wykorzystaniem mikro aktywności
- Dzienniki refleksji – narzędzie wspomagające kształcenie przyszłych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i pedagogów?