środa, 16 sierpnia 2023

Biologia bez tajemnic - poradnik metodyczny dla nauczyciela

Okładka poradnika

Ukazał się poradnik dla nauczyciela, jako uzupełnienie do podręcznika biologii w klasie 7 szkoły podstawowej. Biorę udział w zespole autorskim, przygotowującym dla WSiP podręczniki do biologii do klas 5-8, wraz z zeszytami do ćwiczenia i poradnikami dla nauczyciela. Dodatkowym wsparciem jest także storna internetowa z różnymi pomocami multimedialnymi dla nauczyciela. A dla mnie okazja i przyjemność od podszewki poznać tworzenie materiałów dydaktycznych dla nauczycieli. Praca zaplanowana na kilka lat. Powoli ukazują się pierwsze rezultaty.

Czachorowski S., J. Idziak, B. Mikołajczyk, K. Narewska-Prella, Biologia bez tajemnic. Poradnik nauczyciela, klasa 7, szkoła podstawowa, Warszawa 2023 (wydanie 1), Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 288 str., ISBN" 978-83-02-21037-2


Strona tytułowa poradnika

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Wywiady - upowszechnianie nauki w innej formie

Z wizytą w Radiu UWM FM

Każdy pracownik akademicki zobowiązany jest do systematycznej sprawozdawczości ze swojej aktywności. Od samego początku mojej pracy zbierałem więc i archiwizowałem wszystkie publikacje by je wykazywać w takich sprawozdaniach. Teraz ułatwiają tę żmudną pracę różnego rodzaju bazy danych. Potem, w arkuszu oceny pracownika, pojawiły się także i inne aktywności. A ponieważ systemy komputerowe są zwodne i czasem są zmieniane (z utrata danych), to zbieram i archiwizuję swoje aktywności na niniejszym e-portfolio (zawsze pod ręką). Potem mam łatwiej. Na początku odnotowywałem w pliku (najpierw było to systematyczne pisanie na maszynie – komputerowe pliki ułatwiły pracę). Z czasem dorobek się powiększa i elementów w sprawozdaniach za różne okresy przybywa. Dlatego powstało niniejsze e-portfolio. Ułatwia lecz nie w całości. Bowiem z czasem pojawiają się nowe kategorie i nowe rodzaje aktywności, potrzebne w wykazie. 

Mam jednak problem z wywiadami. Na samym początku, gdy było ich niewiele to próbowałem jakoś archiwizować w zeszycie. Nie jest to łatwe, w zasadzie wymagałoby takiej samej staranności bibliograficznej jak w przypadku publikacji. Tyle, że w tej formule nie mieściły się wywiady radiowe i telewizyjne (nawet linki nie są trwałem bo zmieniają się strony a i nie wszystkie media robiły i robią internetowe wersje swoich programów radiowych czy telewizyjnych). Wymagały innej formuły archiwizowania. A ponieważ jako element aktywności w ocenie pracownika pojawiły się dość późno, to nie wypracowałem żadnego systematycznego sposobu dokumentowania. Wstecz nie chce mi się tego robić bo i nie jest takie ważne. Wszystkich śladów aktywności i wywieranego wpływu nie da się odnotować i zarchiwizować. Forma przerastałaby treść i zbyt dużo zajmowałoby to czasu. Zbyt dużo pary szłoby w gwizdek. 

Wywiad jest efektem współpracy. Niby moje słowa lecz jednak z inicjatywy i pomysłu redaktora. Więc praca wspólna. Nie mieści się więc w pełni w autorskim dorobku. Jednak jest ważnym kanałem komunikacji, zwłaszcza w upowszechnianiu nauki i budowaniu dobrego wizerunku naukowca i reprezentowanej instytucji.

Google Alerts ułatwia śledzenie przynajmniej części tego wpływu. Niedawno udzieliłem wywiadu na temat koszenia zieleni niskiej dla P.A.P., w rezultacie wywiad ukazał się w wielu różnych miejscach. W kilku-kulkunastu miejscach ukazał się artykuł z afiliacją UWM. Jest więc dobrym przykładem zarówno upowszechniania nauki jak i budowania dobrego wizerunku mojego uniwersytetu. Przykładowe linki do materiałów prasowych (internetowych):

Przy okazji, z ostatniego czasu, wyłapałem także i inne ślady, np. wykorzystania wpisu na blogu o zmroczniku oleandrowcu (oryginalny tekst jest tu )

Pojawił się także wywiad dla Wirtualnej Polski, dotyczący domniemanej plagi os,

oraz późniejsze przedruki:

wywiad dla Gazety Wyborczej, dotyczący zmian w punktacji czasopism 

 oraz relacja z zajęć terenowych w ramach Letniej Akademii im. Ambrożego Kleksa

I w końcu najnowszy wywiad dla P.A.P o komarach:



To tylko z krótkiego okresu, zebrane z wykorzystaniem Google Alerts. Niestety nie prowadziłem i nie prowadzę stałej i systematycznej archiwizacji. Nie mam więc uporządkowanego tego aspektu aktywności i wywieranego wpływu. Niżej zamieszczam trzy zdjęcia, towarzyszące różnym wypowiedziom (wywiadom) dla mediów dźwiękowych.


Czasem znajomi widząc mnie w telewizji przesyłają zdjęcia,
zrobione w czasie oglądania.