wtorek, 19 grudnia 2023

Właśnie zostałem ambasadorem Wiosny Edukacji

 

"Dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, biolog, ekolog i entomolog i edukator zatrudniony na Wydziale Biologii i Biotechnologii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Popularyzator nauki i bloger. Z wykształcenia i powołania nauczyciel (absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie). Prowadzi zajęcia dla studentów biologii, biotechnologii, mikrobiologii, pedagogiki wczesnej edukacji, wykłady dla dorosłych oraz słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, zajęcia praktyczne dla uczniów ze szkół, w ramach projektów edukacyjnych oraz Uniwersytetu Dzieci. Inicjator i organizator olsztyńskiej kawiarni naukowej. Autor licznych artykułów dydaktycznych, broszur dla nauczycieli z zakresu edukacji ekologicznej i współautor podręcznika dla szkół.
W ostatnich latach zajmuje się edukacją pozaformalną. Organizator i regionalnych pikników naukowych oraz projektów edukacyjnych takich jak Uniwersytet Młodego Odkrywcy czy Spotkania z Nauką. Eksperymentuje z grywalizacją (gamifikacja), nauczaniem metodą projektu, notowaniem wizualnym (myślografia), kamishibai, grami dydaktycznymi oraz wykorzystaniem nowych technologii w edukacji. Hobbystycznie maluje butelki, stare dachówki oraz kamienie, a motywem jest lokalna bioróżnorodność."
https://www.facebook.com/wiosnaedukacji

Przyjemnością jest wspieranie dobrych inicjatyw w edukacji. Niech się ta wiosna na trwałe rozgości. Będę wspierał i upowszechniał. Jak na ambasadora przystało. W zacnym gronie innych ambasadorów wiosny Edukacji:


piątek, 3 listopada 2023

Felietony w VariArcie czyli współpraca z Biblioteką

 

Ukazał się kolejny numer pisma VariArt z moim felietonem "kij w mrowisko". Pismo wydawane przez Bibliotekę Wojewódzka w Olsztynie. Ta współpraca to dla mnie okazja do spojrzenia szerzej, interdyscyplinarnie i we wspołpracy z otoczeniem uniwersytetu. Szersze spojrzenie na społeczeństwo oraz kolejny kanał popularyzowania wiedzy biologicznej. I nieustające wyzwanie ćwiczenia się w małych formach. Niczym prace zlecone z zadanymi tematami. Bo zawsze jest temat wiodący. czuję się jak uczeń lub student z zadaną pracą domową. Bardzo sobie cenie te wyzwania. 

Link to numerów VariArt w plikach pdf

VariArt nr 2 z 2023 roku.
Felietony, które się ukazały do tej pory:

1. Czachorowski S., 2014. Kij w mrowisko – po co naukowiec kulturze? VariArt Pismo kulturalno-literackie, nr 1/2014, str. 22-23.
2. Czachorowski S., 2014. Kij w mrowisko. Mrówki na trawniku, czyli drapieżne motyle. VariArt Pismo kulturalno-literackie, nr 2/2014, str. 24-25.
3. Czachorowski S., 2014. Kij w mrowisko. O podróżach i obcych, VariArt, 4 (25): 24.
4. Czachorowski S., 2015. Kij w mrowisko. Mikrokosmos czyli urokliwe życie sysydlaczków. VariArt Pismo kulturalno-literackie, 1 (26): 2.
5. Czachorowski S., 2015. Kij w mrowisko. Konkurs piękności na łące. Czyli o nagrodzie w kulturze. VariArt Pismo kulturalno-literackie,, 2 (27): 2
6. Czachorowski S., 2015. Kij w mrowisko. Ewolucja cielesności. VariArt Pismo kulturalno-literackie, 3(28): 2
7. Czachorowski S., 2015. Kij w mrowisko. O ewolucji, duchowości i religii. VariArt Pismo kulturalno-literackie,, 4 (29): 2
8. Czachorowski S., 2018. Kij w mrowisko. Kobieto (samico), przy garach lepiej siedź? 100-lecie nabycia praw wyborczych przez kobiety w Polsce. VariArt Pismo kulturalno-literackie, 1 (38): 2.
9. Czachorowski S., 2018. Kij w mrowisko. Portret samotnej matki na trawniku. VariArt Pismo kulturalno-literackie. 2 (39): 2.
10. Czachorowski S., 2018. Kij w mrowisko. Pogranicze – czasem ubogaca, czasem niszczy. VariArt Pismo kulturalno-literackie. 3 (40): 2.
11. Czachorowski S., 2018. Kij w mrowisko. Niepodległość w świecie przyrody. VariArt Pismo kulturalno-literackie. 4 (41): 2
12. Czachorowski S., 2019. Kij w mrowisko. Humanitaryzm w świecie przyrody. VariArt Pismo kulturalno-literackie. 1 (42): 2.
13. Czachorowski S., 2019. Kij w mrowisko. Globalna epidemia i kryzys cywilizacji. VariArt Pismo kulturalno-literackie. 2 (43): 2.
14. Czachorowski S., 2019. Kij w mrowisko. Policzyć i zmierzyć piękno przyrody. VariArt Pismo kulturalno-literackie. 3 (44): 2.
15. Czachorowski S., 2019. Kij w mrowisko. System. VariArt Pismo kulturalno-literackie. 4 (45): 2.
16. Czachorowski S., 2020. Kij w mrowisko. Kultura i życie w sieci, VariArt Pismo kulturalno-literackie. 01-02 (46-47)): 2.
17. Czachorowski S., 2020. Kij w mrowisko. Kolory w przyrodzie- zwabić, przestraszyć, otumanić, VariArt Pismo kulturalno-literackie. 03-04 (48-49): 2.
18. Czachorowski S., 2021. Kij w mrowisko. Życie to nieustający debiut. VariArt Pismo kulturalno-literackie (nr 01/2021 (50) ):2
19. Czachorowski S., 2021. Kij w mrowisko. Dlaczego naukowcy zaumują się smokami VariArt Pismo kulturalno-literackie (nr 02/2021 (51) ): 2.
20. Czachorowski S., 2021. Kij w mrowisko. Przeklęta panna rosnąca przy drodze. (nr 03/2021 (52) : 2
21. Czachorowski S., 2021. Kij w mrowisko. Mrówki i ludzki mózg. VariArt Pismo kulturalno-literackie nr 04/2021 (53):2.
22. Czachorowski S., 2022. Kij w mrowisko. Szklany świat jest inny niż myślisz (widzisz). VariArt Pismo kulturalno-literackie nr 01.2022 (54): 2.
23. Czachorowski S., 2022. Kij w mrowisko. Charyzma w świecie zwierząt VariArt Pismo kulturalno-literackie nr 02.2022 (55): 2.
24. Czachorowski S., 2022. Kij w mrowisko. Detal. Czyli ekosystem jako całość. VariArt Pismo kulturalno-literackie nr 3.2022 (56): 2
25. Czachorowski S., 2022. Kij w mrowisko. Co się dzieje, gdy oportunista wychodzi z cienia? VariArt Pismo kulturalno-literackie nr 4.2022 (57): 2
26. Czachorowski S., 2022. Kij w mrowisko. Tkanka twórcza. VariArt Pismo kulturalno-literackie nr 2.2023 (58): 2
27. Czachorowski S., 2022. Kij w mrowisko. Elastyczność, czyli pokorne ciele dwie matki ssie. VariArt Pismo kulturalno-literackie nr 2.2023 (59): 2



środa, 16 sierpnia 2023

Biologia bez tajemnic - poradnik metodyczny dla nauczyciela

Okładka poradnika

Ukazał się poradnik dla nauczyciela, jako uzupełnienie do podręcznika biologii w klasie 7 szkoły podstawowej. Biorę udział w zespole autorskim, przygotowującym dla WSiP podręczniki do biologii do klas 5-8, wraz z zeszytami do ćwiczenia i poradnikami dla nauczyciela. Dodatkowym wsparciem jest także storna internetowa z różnymi pomocami multimedialnymi dla nauczyciela. A dla mnie okazja i przyjemność od podszewki poznać tworzenie materiałów dydaktycznych dla nauczycieli. Praca zaplanowana na kilka lat. Powoli ukazują się pierwsze rezultaty.

Czachorowski S., J. Idziak, B. Mikołajczyk, K. Narewska-Prella, Biologia bez tajemnic. Poradnik nauczyciela, klasa 7, szkoła podstawowa, Warszawa 2023 (wydanie 1), Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 288 str., ISBN" 978-83-02-21037-2


Strona tytułowa poradnika

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Wywiady - upowszechnianie nauki w innej formie

Z wizytą w Radiu UWM FM

Każdy pracownik akademicki zobowiązany jest do systematycznej sprawozdawczości ze swojej aktywności. Od samego początku mojej pracy zbierałem więc i archiwizowałem wszystkie publikacje by je wykazywać w takich sprawozdaniach. Teraz ułatwiają tę żmudną pracę różnego rodzaju bazy danych. Potem, w arkuszu oceny pracownika, pojawiły się także i inne aktywności. A ponieważ systemy komputerowe są zwodne i czasem są zmieniane (z utrata danych), to zbieram i archiwizuję swoje aktywności na niniejszym e-portfolio (zawsze pod ręką). Potem mam łatwiej. Na początku odnotowywałem w pliku (najpierw było to systematyczne pisanie na maszynie – komputerowe pliki ułatwiły pracę). Z czasem dorobek się powiększa i elementów w sprawozdaniach za różne okresy przybywa. Dlatego powstało niniejsze e-portfolio. Ułatwia lecz nie w całości. Bowiem z czasem pojawiają się nowe kategorie i nowe rodzaje aktywności, potrzebne w wykazie. 

Mam jednak problem z wywiadami. Na samym początku, gdy było ich niewiele to próbowałem jakoś archiwizować w zeszycie. Nie jest to łatwe, w zasadzie wymagałoby takiej samej staranności bibliograficznej jak w przypadku publikacji. Tyle, że w tej formule nie mieściły się wywiady radiowe i telewizyjne (nawet linki nie są trwałem bo zmieniają się strony a i nie wszystkie media robiły i robią internetowe wersje swoich programów radiowych czy telewizyjnych). Wymagały innej formuły archiwizowania. A ponieważ jako element aktywności w ocenie pracownika pojawiły się dość późno, to nie wypracowałem żadnego systematycznego sposobu dokumentowania. Wstecz nie chce mi się tego robić bo i nie jest takie ważne. Wszystkich śladów aktywności i wywieranego wpływu nie da się odnotować i zarchiwizować. Forma przerastałaby treść i zbyt dużo zajmowałoby to czasu. Zbyt dużo pary szłoby w gwizdek. 

Wywiad jest efektem współpracy. Niby moje słowa lecz jednak z inicjatywy i pomysłu redaktora. Więc praca wspólna. Nie mieści się więc w pełni w autorskim dorobku. Jednak jest ważnym kanałem komunikacji, zwłaszcza w upowszechnianiu nauki i budowaniu dobrego wizerunku naukowca i reprezentowanej instytucji.

Google Alerts ułatwia śledzenie przynajmniej części tego wpływu. Niedawno udzieliłem wywiadu na temat koszenia zieleni niskiej dla P.A.P., w rezultacie wywiad ukazał się w wielu różnych miejscach. W kilku-kulkunastu miejscach ukazał się artykuł z afiliacją UWM. Jest więc dobrym przykładem zarówno upowszechniania nauki jak i budowania dobrego wizerunku mojego uniwersytetu. Przykładowe linki do materiałów prasowych (internetowych):

Przy okazji, z ostatniego czasu, wyłapałem także i inne ślady, np. wykorzystania wpisu na blogu o zmroczniku oleandrowcu (oryginalny tekst jest tu )

Pojawił się także wywiad dla Wirtualnej Polski, dotyczący domniemanej plagi os,

oraz późniejsze przedruki:

wywiad dla Gazety Wyborczej, dotyczący zmian w punktacji czasopism 

 oraz relacja z zajęć terenowych w ramach Letniej Akademii im. Ambrożego Kleksa

I w końcu najnowszy wywiad dla P.A.P o komarach:



To tylko z krótkiego okresu, zebrane z wykorzystaniem Google Alerts. Niestety nie prowadziłem i nie prowadzę stałej i systematycznej archiwizacji. Nie mam więc uporządkowanego tego aspektu aktywności i wywieranego wpływu. Niżej zamieszczam trzy zdjęcia, towarzyszące różnym wypowiedziom (wywiadom) dla mediów dźwiękowych.


Czasem znajomi widząc mnie w telewizji przesyłają zdjęcia,
zrobione w czasie oglądania.

piątek, 23 czerwca 2023

Zostałem ambasadorem ...

 

W czerwcu 2023 r. zostałem zaproszony przez Fundację DigitalUniversity do współpracy jako Ambasador i Ekspert Ogólnopolskiego Programu Be. Eco. Z dużą przyjemnością zaproszenie to przyjąłem. W ramach współpracy przeprowadzę webinaria  dla nauczycieli na temat ekologii ze szczególnym  uwzględnieniem tematów dotyczących bioróżnorodności i zasobów wodnych. Wezmę także udział w projekcie filmowym SOS dla Planety.

 


CELEM PROGRAMU BE.ECO JEST

  • Tworzenie społeczności skupionej wokół ekologii, która jest wyzwaniem XXI wieku.
  • Upowszechnienie oraz poprawa jakości edukacji ekologicznej w szkołach.
  • Podnoszenie świadomości ekologicznej.
  • Dostarczenie wiedzy merytorycznej z zakresu ekologii.
  • Inspirowanie do podejmowania eko-działań i inicjatyw.
  • Kształtowanie postaw prośrodowiskowych i proekologicznych - zamiana wiedzy w codzienne nawyki.







niedziela, 23 kwietnia 2023

Konferencje 2023

29 marca, WSiP Olsztyn, referat




20-21 kwietnia, Lublin, Kosmetologia w ujęciu holistyczny, współautor referatu i warsztatów







2-3 czerwca, Ideatorium, Gdańsk (referat i poster)








Zjazd PTE i konferencja naukowa "Nowe horyzonty entomologii", 15-17 września 2023


W komitecie naukowym: 

11-12 października 2023
16 listopada 2023 MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA Z OKAZJI JUBILEUSZU PROF. DR. HAB. HENRYKA MIZERKA PEDAGOGIKA WOBEC WYZWAŃ WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA





23 listopada: I polsko-Ukraińskie Młodzieżowe Forum Klimatyczne "Co jednostka może zrobić, aby powstrzymać zmiany klimatu".




18 grudnia 2023 "Edukacja jako forma ochrony bioróżnorodności", Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji “Kumak” im. Prof. K. A. Dobrowolskiego w Urwitałcie.