poniedziałek, 13 lutego 2017

Edukacyjna gra terenowa ze zmierzchnicą trupią główką

Na noc Biologów 2017 przygotowałem (wymyśliłem i zaprojektowałem) swoją pierwszą grę terenowa. Łączyła typową grę miejsca z mobilnym internetem. Jednym z celów było zachęcenie do odwiedzenia wszystkich budynków Wydziału Biologii i Biotechnologii, w których przygotowane były pokazy, dotyczące Nocy Biologów. Drugim, ukrytym celem, była próba sprawnego policzenia  uczestników (trudno policzyć gdy jednocześnie odbywają się pokazy w kilku miejscach).  Włączone zostały elementy grywalizacji oraz zachęta do publikowania relacji.

Zebrane doświadczenie pozwoli na lepsze projektowanie scenariusza jak i materiałów do gry w przyszłości. Niektóre elementy się sprawdziły, inne mniej. Te ostatnie będą zmodyfikowane.


(dwie strony karty-folderu do zbierania pieczątek i poszukiwania zmierzchnicy)


środa, 8 lutego 2017

Współpraca z Uniwersytetem Dzieci w Olsztynie


Z Uniwersytet Dzieci współpracuję już od kilku lat. Ciekawe doświadczenie i wyzwanie edukacyjne. Miałem okazję wygłosić kilka wykładów oraz przeprowadzić kilka zajęć warsztatowych,

W uruchamianym projekcie pn. "Nauka do kwadratu" będę miał przyjemność wygłosić Wykład inauguracyjny pt. Czego uczy się człowiek XXI wieku? Udział w wykładzie ma pomóc młodym słuchaczom poszerzać horyzont wiedzy. Wykład poświęcony będzie trendom w nauce. Studenci dowiedzą się, jaka wiedza będzie im potrzebna w przyszłości oraz w jakim kierunku zmierza rozwój nauki. Odpowiedzą sobie na pytanie, czy żyjąc w XXI wieku, potrzebujemy analogowych narzędzi, czy może powinniśmy kształtować informatyczne umiejętności?

PIERWSZY WYKŁAD: Termin zajęć: 25.02.2017, godz. 11:30 - 12:30 Miejsce zajęć: Biblioteka Uniwersytecka, sala 306 Prowadzący: dr hab.Stanisław Czachorowski, Prof. UWM

Przy okazji będę chciał spróbować nowych form, zasygnalizowanych w tekście: Ile czasu potrzeba by przygotować wykład? Współpraca z Uniwersytetem Dzieci to doskonała okazja do eksperymentów edukacyjnych i uczenia się.